На главную Фильтр статей

Тиск, об'єм води в системі опалення та підбір розширювального бака

Розширювальний бак

У закритих системах опалення для компенсації температурного розширення теплоносія встановлюються розширювальні баки мембранного типу. Конструктивно він є ємністю, розділеною гумовою перегородкою на дві частини. З одного боку вона заповнена газом під тиском, а з іншого боку знаходиться теплоносій. При розширенні він тисне на мембрану, стискаючи газ та займаючи частину його об'єму. При звуженні, навпаки, стиснутий газ штовхає воду через перегородку назад, підтримуючи тиск у системі опалення.

Об'єм розширювального бака має бути достатнім, щоб при нагріванні води до максимальної температури компенсувати розширення теплоносія системи.

Розглянемо воду як теплоносій. Насамперед потрібно визначити обсяг води в системі опалення. Якщо не враховувати котельню, весь об'єм води знаходиться в радіаторах і трубах опалення.

За технічними даними виробників можна визначити місткість радіаторів. Найбільш поширені радіатори - це алюмінієві та сталеві панельні радіатори. Перевіривши об'єм води та тепловіддачу радіаторів у п'яти виробників, легко визначаємо, що ємність алюмінієвого радіатора 2,4 л/кВт, а ємність сталевих панельних радіаторів 3 л/кВт.

Для розведення систем опалення частіше застосовуються металопластикові або поліпропіленові труби. У таблиці наведено вміст води 1 м.п. труб.

Діаметр труби, ммЄмність, л/м.
16х2.00.11
20х2.00.20
26х3.00.31
32х3.00.53
20х3.40.14
25х4.20.22
32х5.40.35
40х6.70.56

Метраж використаних труб потрібно помножити на ємність 1 м.п. труби відповідного діаметра та вийде об'єм теплоносія системи опалення, що міститься у трубах.

До об'єму води в трубах та радіаторах необхідно додати об'єм, який міститься у котельному устаткуванні.

Від деяких фахівців можна почути грубий спосіб визначення об'єму води в системі опалення шляхом множення потужності системи опалення в кВт на 15 л/кВт. Такий спосіб не відбиває навіть приблизну цифру. Вона може відрізнятися від фактичної у кілька разів. Місткість системи в 15 л/кВт з натяжкою можна застосовувати для комбінованого опалення: радіатори плюс тепла підлога. Але й тут варто наголосити, що потужність системи опалення потрібно визначати не по котлу, а по радіаторам.

Налаштування тиску газу в мембранному бачку. Розширювальний бачок доцільно розташувати в котельні поруч із запобіжним клапаном не з боку нагнітання циркуляційного насоса. Попередній тиск газу в ньому потрібно налаштувати на 0,2 бар вище, ніж статичний тиск води в точці розташування бака. Статичний тиск розраховується множенням 0,1 (бар/м) на висоту від розширювального бака до найвищої точки системи опалення (м).

Початковий тиск теплоносія у системі опалення слід забезпечити на 0,3 бар вище, ніж налаштований тиск газу в баку.

Як вибрати обсяг розширювального бака? За цим посиланням можна порахувати об'єм розширювального бака онлайн. Підбір розширювального бачка за об'ємом можна виконати за формулою: V=(e*C)*(Pmax + 1)/(Pmax - Pгазу), де
V - повний об'єм розширювального бака.

e - температурне розширення теплоносія (води), %; можна із запасом прийняти рівним 3,5%, що відповідає середній температурі системи близько 90 град.

C - об'єм теплоносія (води) у системі опалення, л;
Pгазу - налаштований тиск газу в бачку, бар;
Pmax - максимальний тиск у системі, бар; приймається рівним налаштуванню забобіжного клапана, зазвичай 3 бар
Деякі джерела пропонують використовувати коефіцієнт запасу 1,2 – 1,25. У будь-якому випадку, більший об'єм не зашкодить.
Для вибору мембранного бака округлити V у більшу сторону до того, що є в каталозі обраного виробника.