На главную Фильтр статей

Основні показники тепла: температура повітря, теплова потужність та кількість тепла

Як можна виміряти тепло? Для користувача найбільш зрозумілим і відчутним показником тепла буде температура навколишнього повітря t, яка вимірюється в градусах за Цельсієм (oC). У технічній літературі найчастіше зустрічаються одиниця виміру температури – Кельвін (К). Взаємозв'язок між ними визначається виразом: oC = K-273,15. У розрахунках часто використовується не сама температура, а різниця температур (Δt), яка також називається температурним напором.

Для теплотехнічних розрахунків важливим є таке поняття, як "теплова потужність" чи т.зв. "тепловіддача" та "тепловтрати". Ці величини показують, з якою швидкістю тепло передається від одного середовища до іншого. Щодо опалення приватного будинку, нас цікавитиме два випадки теплообміну:

1. Будинок дає тепло вулиці, адже, температура повітря в приміщеннях вища за температуру зовнішнього повітря. Швидкість, з якою відбувається ця передача, є тепловтрати будинку.
2. Система опалення дає тепло будинку. Швидкість, з якою відбувається ця передача тепла, є тепловою потужністю системи опалення.

 

Зрозуміло, що завданням системи опалення є поповнення втрат тепла будинку. Тому потужність системи опалення повинна дорівнювати тепловтратам будинку. Потужність Q вимірюється у ватах (Вт). Вт=Дж/с.

Тепло або, по-науковому, теплота є, по суті, енергією. Тому кількість тепла вимірюється в тих самих одиницях, що й енергія, тобто в джоулях (Дж), калоріях, кіловат-годинах (кВт*год). Перевести одну одиницю в іншу можна за такими співвідношеннями: Дж = Вт*с; Дж = 0,238846 калорій.