На главную Фильтр статей

Сучасна водяна система опалення

Система опалення. Принципова схема На малюнку показана принципова схема сучасної системи опалення. Вона закрита, двотрубна, із примусовою циркуляцією. Вода з котла (1) по подавальному трубопроводу (4) надходить у радіатори (2) і повертається по зворотному трубопроводу (5) в котел. Циркуляцію забезпечує насос (8). Від розширення води захищає мембранний бак (3) та група захисту котла (9). Система опалення наповнюється через кран підживлення (7) та зливається через дренажні крани (6). На вищій точці системи автоматичний відвідник повітря (10).

Система опалення будинку складається із генератора тепла, опалювальних приладів та труб. На сьогоднішній день у ролі генератора тепла може виступати не лише котел, а й інше обладнання – сонячні колектори, теплові насоси, камін тощо. Для передачі тепла приміщенням, крім радіаторів, використовується тепла підлога, теплі стіни.

Для того, щоб зрозуміти сутність системи опалення приватного будинку, розглянемо найпростішу систему опалення, де тепло виробляє котел, передають тепло в приміщення радіатори, що отримують його трубами.

Системи опалення бувають:

  • двотрубні та однотрубні
  • закриті та відкриті
  • з природною та примусовою циркуляцією.

Система опалення. Двотрубна та однотрубна

Двотрубна система опалення - це система, в якій радіатори підключені паралельно, тобто, одна труба здійснює подачу теплоносія радіаторам, а друга збирає воду, що відпрацювала, з радіаторів і доставляє її в котел. Однотрубна система опалення - коли радіатори підключені послідовно, тобто, зворотка попереднього радіатора з'єднана з подачею наступного.

Закрита система опалення - герметична система, в якій вода не сполучається із зовнішнім повітрям. Відкрита система опалення - в якій вода сполучається із зовнішнім повітрям.

Система з примусовою циркуляцією теплоносія використовує насос, який забезпечує рух теплоносія трубами. У системі опалення з природною циркуляцією вода рухається трубами за рахунок різниці щільності нагрітої та охолодженої води.

Однотрубні, відкриті з природною циркуляцією системи опалення - це вчорашній день. Вони не дозволяють отримати максимум ефекту від сучасних технологій, навіть багато виробників в документації забороняють використання їх обладнання в таких системах.

Отже, сучасна система опалення - це закрита двотрубна система опалення з примусовою циркуляцією.

Як з'ясували, основними елементами системи опалення є котел, насос, радіатори, труби. Але така система після короткого часу розірветься від тиску, т.к. в ній не врахований один момент: вода при нагріванні розширюється. Для того, щоб компенсувати розширення теплоносія в систему вмонтовується розширювальний бак закритого типу. Це ще один елемент системи опалення. Але, якщо вода раптом через аварію закипить, то розширювальний бак не впорається з таким обсягом. Для цього в систему опалення обов'язково встановлюють групу захисту котла. Основним її робочим елементом є запобіжний клапан, який при досягненні певного тиску в системі опалення відкривається та викидає зайву воду назовні. До групи безпеки також входять автоматичний відвідник повітря та манометр, вони не обов'язкові, але прийнято їх встановлювати.

Основні елементи описані вище, але для повної картини варто згадати таке. У трубопроводи системи опалення, що подає і зворотний, необхідно в нижчій точці вмонтувати крани для зливу. Також необхідно передбачити кран для заповнення системи. Його краще ставити на подачу після котла. На вищій точці системи (якщо така є) необхідно поставити автоматичний відвідник повітря. Ручними відвідниками повітря (вони ж крани Маєвського) потрібно забезпечити кожен радіатор.

Рекомендація: обладнання (насос та розширювальний бак) краще ставити на зворотному трубопроводі.