Як порівняти тепловіддачу радіаторів
Перш ніж порівнювати тепловіддачу радіаторів різних виробників, необхідно переконатися, що значення теплової потужності отримані під час випробувань за одним стандартом. Для імпортних опалювальних приладів сьогодні найпоширенішими є дані тепловіддачі за стандартом EN-442. Ще можуть зустрітися показники за DIN 4704 та вітчизняним стандартом. Залежно багатьох критеріїв розбіжності даних із цим стандартам можуть відрізнятися від EN на 1-8%. Це велика похибка порівняння, оскільки сьогодні у боротьбі за "титул" найтеплішого радіатора рахунок йде на Ватти. Таким чином, можна порівнювати тепловіддачу радіаторів, отриману лише за одним стандартом.
Якщо ми бачимо перед собою показники теплової потужності EN-442, що найбільш ймовірно, то наступне, на що звертаємо увагу - це температурний режим. Найчастіше можна зустріти такі режими: 75/65/20, 90/70/20, і навіть 100/80/20. Тепловіддачу можна прямо порівнювати лише для рівних температурних режимів.
Що це означає? Розглянемо практично. Наприклад візьмемо німецькі радіатори Kermi та австрійські Vogel&Noot. Продавці останніх поширюють в інтернеті порівняльні таблиці тепловіддачі, де Vogel&Noot за цифрами лідирує серед аналогів. Начебто все зрозуміло. Але подивимося уважніше. У таблицях вказано теплову потужність радіаторів для температурного напору Δt=70 град. Насправді це означає, наприклад, температурний режим 100/80/20. Це міфічний режим, який не передбачений жодним сучасним котлом.
Візьмемо реальніші цифри, наприклад, 75/65/20. На малюнку 1 показано звичну таблицю типорозмірів сталевих панельних радіаторів. Зеленим на ній відзначені поля, де у Kermi тепловіддача вища, а синім - у Vogel&Noot.

Радіатори Vogel&Noot мають велику тепловіддачу за більшістю розмірів. Це у сильні морози, але більшу частину опалювального сезону ручка на котлі стоїть нижче, ніж на 75 град. Розглянемо режим низкотемпературного опалення 55/45/20. Результати показані на малюнку 2. Видно, що по переважній більшості позицій радіатори Kermi мають більш високу тепловіддачу.

Якщо інвестор будівництва, який рахує гроші, придбав конденсаційний котел і заглянув у паспорт , він побачить, що максимальний ККД в 109% котел показує при температурному режимі 40/30/20. На малюнку 3 можна переглянути тепловіддачу радіаторів у цьому випадку. Результат не вимагає коментарів.
