На главную Фильтр статей

Як порівняти тепловіддачу радіаторів

Перш ніж порівнювати тепловіддачу радіаторів різних виробників, необхідно переконатися, що значення теплової потужності отримані під час випробувань за одним стандартом. Для імпортних опалювальних приладів сьогодні найпоширенішими є дані тепловіддачі за стандартом EN-442. Ще можуть зустрітися показники за DIN 4704 та вітчизняним стандартом. Залежно багатьох критеріїв розбіжності даних із цим стандартам можуть відрізнятися від EN на 1-8%. Це велика похибка порівняння, оскільки сьогодні у боротьбі за "титул" найтеплішого радіатора рахунок йде на Ватти. Таким чином, можна порівнювати тепловіддачу радіаторів, отриману лише за одним стандартом.

Якщо ми бачимо перед собою показники теплової потужності EN-442, що найбільш ймовірно, то наступне, на що звертаємо увагу - це температурний режим. Найчастіше можна зустріти такі режими: 75/65/20, 90/70/20, і навіть 100/80/20. Тепловіддачу можна прямо порівнювати лише для рівних температурних режимів.

 

Може здатися, що на цьому етапі все зрозуміло. Але і тут у продавців є поле для "махінацій". Залежно від конструкції радіатора опалення, співвідношення випромінюваного тепла та переданого шляхом конвекції, радіатори непропорційно змінюють тепловіддачу за різних температурних режимів.
Подивимось формулу зміни тепловіддачі:

Формула перерахунку тепловіддачі

де Ф - тепловіддача при вибраному температурному режимі;
ФSL - нормативна тепловіддача (за EN-442: тепловіддача в режимі 75/65/20);
Δtln - зміна температури;
n - експонент характеристики радіатора (саме у цьому показнику відображено особливості радіатора).
З формули випливає, що чим більший характеристичний показник радіатора, тим краще він себе показує при високих температурах, і гірше за низькотемпературних режимів.

 

Що це означає? Розглянемо практично. Наприклад візьмемо німецькі радіатори Kermi та австрійські Vogel&Noot. Продавці останніх поширюють в інтернеті порівняльні таблиці тепловіддачі, де Vogel&Noot за цифрами лідирує серед аналогів. Начебто все зрозуміло. Але подивимося уважніше. У таблицях вказано теплову потужність радіаторів для температурного напору Δt=70 град. Насправді це означає, наприклад, температурний режим 100/80/20. Це міфічний режим, який не передбачений жодним сучасним котлом.

Візьмемо реальніші цифри, наприклад, 75/65/20. На малюнку 1 показано звичну таблицю типорозмірів сталевих панельних радіаторів. Зеленим на ній відзначені поля, де у Kermi тепловіддача вища, а синім - у Vogel&Noot.

Порівняльна таблиця радіаторів при температурному режимі 75/65/20

Радіатори Vogel&Noot мають велику тепловіддачу за більшістю розмірів. Це у сильні морози, але більшу частину опалювального сезону ручка на котлі стоїть нижче, ніж на 75 град. Розглянемо режим низкотемпературного опалення 55/45/20. Результати показані на малюнку 2. Видно, що по переважній більшості позицій радіатори Kermi мають більш високу тепловіддачу.

Порівняльна таблиця радіаторів при температурному режимі 55/45/20

Якщо інвестор будівництва, який рахує гроші, придбав конденсаційний котел і заглянув у паспорт , він побачить, що максимальний ККД в 109% котел показує при температурному режимі 40/30/20. На малюнку 3 можна переглянути тепловіддачу радіаторів у цьому випадку. Результат не вимагає коментарів.

Порівняльна таблиця радіаторів при температурному режимі 40/30/20