Розведення системи опалення
Розглядаємо закриту двотрубну систему опалення із примусовою циркуляцією. Як можна розмістити опалювальні труби та звести все до котла. Є три способи розведення системи опалення: колекторна (променева), трійникова та змішана.
При колекторному (променевому) розведенні від кожного радіатора безпосередньо до колекторного вузла йдуть дві труби: подача та зворотка. Колекторний вузол складається з двох колекторів, з'єднаних з трубопроводами, подавальним і зворотним. Зазвичай колектор знаходиться над рівнем підлоги, а труби лежать у підлозі. Тож. на кожному колекторі повинен бути встановлений автоматичний відвідник повітря. Хорошим тоном буде перед колекторами встановити кульові крани, що відсікають, а також забезпечити можливість зливу води з колекторів шляхом монтажу дренажних клапанів. Колектор можна монтувати прямо на стіну, але зазвичай його ховають у спеціально передбачені колекторні шафи.
Особливістю колекторного розведення можна назвати:
- легкість балансування системи;
- відсутність з'єднань у підлозі;
- вища вартість порівняно з трійниковою;
- необхідність виділяти місце під колекторний блок;
Трійникове розведення системи опалення - це більш традиційний спосіб. Радіатори підключаються паралельно до трубопроводу, що подає і зворотному, що проходить у вигляді лежаків вздовж стін. Залежно від кількості радіаторів та їх потужності на одній гілці діаметр лежака може збільшуватись від крайнього радіатора ближче до стояка.
Особливості трійникового розведення:
- нижча вартість порівняно з колекторною;
- важче виконувати гідравлічне зрівняння системи;
- усі труби в підлозі: не потрібно виділяти місце під колектори.
Зрозуміло, що змішане розведення передбачає поєднання колекторної та трійникової.
Подібні гілки необхідно робити на кожному поверсі по одній і більше залежно від кількості та потужності радіаторів. Колектора зазвичай достатньо одного на поверсі. Кожен поверх потрібно запитати теплом від котельні за допомогою стояків.
Ще можна окремо виділити стоякове розведення, коли труба, що подає, піднімається на самий верх системи, там розгалужується у всіх напрямках, де стоять опалювальні батареї, і стояками опускаються через поверхи, живлячи батареї. У нижчій точці системи (у підвалі або підлозі) стояки збираються в зворотний трубопровід, який підключений до котла. Цей спосіб розведення недоцільно використовувати у сучасних системах опалення. Він добре підходить для застарілих самопливних систем.