На главную Фильтр статей

Налаштування водяної теплої підлоги, введення в експлуатацію

Запуск водяної теплої підлоги

Ввод водяної теплої підлоги в експлуатацію складається з кількох етапів. Насамперед слід запустити циркуляцію води по контурах і вигнати повітря. Для цього потрібно:

 1. Якщо система і заповнена водою, то перевірити, щоб усі крани були відкриті, щоб циркуляція була можлива не тільки всередині контуру теплої підлоги, а й зовні в системі, тому що змішувальний клапан намагатиметься взяти гарячу воду із системи.
 2. Установить ручку или термоголовку смесительного клапана в положение минимальной температуры.
 3. Запустити циркуляційний насос контуру теплої підлоги. При цьому краще, щоб котел було відключено, оскільки котловий насос заважатиме працювати.
 4. Якщо на торцевих елементах колектора встановлені ручні відвідники повітря, то час від часу стравлювати скупчене повітря.
 5. Перевірити за витратомірами, що циркуляція йде через усі контури. Часто від колектора теплої підлоги на першому поверсі гілка йде на другий поверх на санвузол. Якщо немає врізання автоматичного відводника повітря нагорі, то повітря з неї вигнати буде складно. Для цього необхідно перекрити інші контури і встановити насос на максимальну швидкість, щоб весь напір пустити нагору. Якщо це не спрацює, необхідно зупинити насос і прогнати контур водопровідним тиском. Для цього закрити кран подачі на колектор, всі контури колектора перекриті, крім верхнього, і різко відкрити дренажний кран на зворотному колекторі. Вода, що виходить під тиском, витіснить повітря, може знадобитися відкрити підживлення системи від водопроводу.
 6. Випустити повітря з усієї системи опалення. До неї потрапить частина повітря з контурів теплої підлоги.
Налаштування колектора теплої підлоги без витратомірів складніше

На малюнках 1 і 2 відповідно показані колектори без витратомірів та з витратомірами. На них цифрами позначені відповідні елементи:

1 - циркуляційний насос;
2 - подавальний колектор;
3 - зворотний колектор;
4 - змішувальний клапан;
5 - витратоміри;
6 - повітровідвідник;
7 - дренажний кран;
8, 9 - відповідно подавальний та зворотний трубопроводи від котла.
Настройка коллектора теплого пола с расходомерами

Гідравлічне вирівнювання водяної теплої підлоги

У нас є система водяного опалення, в яку входять водяна тепла підлога, влаштована на основі насосно-змішувального вузла та звичайного колектора з витратомірами або без. Це надійна, безпечна, комфортна і добре керована система теплої підлоги. Для того, щоб вона стала такою насправді, а не лише на рекламних проспектах, її потрібно налаштувати.

Для водяної підлоги в приватному будинку краще використовувати колектори з витратомірами, у цьому випадку керувати системою буде набагато простіше. Якщо ви читаєте цю статтю, але у вас подібна тепла підлога в квартирі або будинку з центральним опаленням, то зверніть увагу на максимальний робочий тиск колектора, який ви вибрали, зазвичай у колекторів з витратомірами він 6 бар. Для центральної системи цього може виявитися недостатньо.

Якщо у вас на колекторі стоять сервоприводи, які керуються автоматикою, то вони й будуть за необхідності регулювати витрати теплоносія. Тим не менш, потрібно зробити попереднє налаштування витрати в контурах. Якщо ж у вас колектор без приводів, то таке налаштування є просто необхідним.

Витрату теплоносія через контур можна розрахувати за формулою:

Gпит = Q/(1,163*Δt), де

Gпит - питома витрата теплоносія, (л/год)/м2;
Q - питома потужність теплої підлоги, Вт/м2; якщо не знаєте, яку встановити, підставляйте 50 Вт/м2
Δt - різниця між температурою подачі та зворотки, oC; якщо не знаєте, яку встановити, підставляйте 5oC
1,163 - коефіцієнт поправки.

 

Далі, для того, щоб отримати необхідну розрахункову витрату теплоносія через контур, необхідно питому витрату Gпит ((л/год)/м2) помножити на площу підлоги S (м2), яку обслуговує цей контур.

Отже, максимально простий спосіб зробити гідравлічне вирівнювання теплої підлоги - це:

 1. розрахувати витрату води через кожен контур, помноживши площу підлоги, якою цей контур проходить, на 8,6; таким чином, отримаємо витрату в л/год;
 2. включити насос теплої підлоги, виставити на ньому першу швидкість (для середнього приватного будинку);
 3. виставити термоголовку або ручку змішувального клапана в положення приблизно 30oC;
 4. переконатися, що вода вільно циркулює по гілках і повітря вигнане;
 5. відрегулювати контури таким чином, щоб на кожному витратомірі досягти значень витрати, отриманих у п.1;

Зазначені дії забезпечать так зване "передналаштування". Якщо все правильно розраховано, його буде цілком достатньо. Але практично в процесі експлуатації внутрішньопідлогового опалення може знадобитися підрегулювати, ґрунтуючись на відчуттях комфорту. При налаштуванні необхідно розуміти, що контури гідравлічно взаємозалежні, "прикручування" одного може підвищити витрати через інший. Також потрібно бути готовим до того, насос котла та насос теплої підлоги впливатимуть один на одного. Це не страшно, але, коли вмикається насос котла, налаштувати теплу підлогу неможливо, потрібно почекати, поки він зупиниться.

 

Температурне вирівнювання водяної теплої підлоги

За допомогою водяної теплої підлоги можна регулювати температуру поверхні підлоги та температуру повітря в приміщенні. У тих кімнатах, в яких крім теплої підлоги є ще й радіатори, краще надати радіаторам можливість підтримувати температуру повітря, а тепла підлога забезпечуватиме комфортну температуру поверхні.

Необхідно пам'ятати, що нормами обмежена температура поверхні конструкцій, що гріють, в т.ч. для теплої підлоги у приміщеннях з постійним перебуванням людей (спальня, вітальня тощо) температура поверхні не повинна перевищувати 26-29 °C. У приміщеннях з тимчасовим перебуванням людей (ванна, коридор) - не більше ніж 35°C. Фактично часто мешканці будинків порушують ці норми через їхнє незнання чи невміння користуватися системою. Крім того, обмеження за температурою є і у виробників підлогових покриттів. Отже, якщо у вас не плитка, то варто порушити це питання і подивитися в технічну документацію з покриття для підлоги.

Температура поверхні теплої підлоги знаходиться в складній залежності від температури теплоносія в колекторах, а також від витрати і питомої теплової потужності, і від конструкції підлоги і підлогового покриття. Виділимо головне: при наступних розрахункових або фактичних показниках потрібно побоюватися підвищення температури поверхні підлоги вище за норму:

 • температура води в колекторі, що подає, вище 45oC;
 • розрахункова питома теплова потужність теплої підлоги більше 120 Вт/м2

Свої індивідуальні параметри внутрішньопідлогового опалення ви зможете підібрати в онлайн-програмі розрахунку теплої підлоги. Занесіть свої вихідні дані та спробуйте поекспериментувати з показниками.

 

Отже, температурне регулювання водяної теплої підлоги можна виконувати в ручному режимі за допомогою термоголовки або поворотної ручки на змішувальному клапані. При цьому пам'ятаємо про обмеження температури поверхні. Необхідно звернути увагу на те, що регулювання температури теплоносія в системі опалення в цілому за допомогою котла практично не впливає на контур теплої підлоги. Також можливе автоматичне регулювання як поверхні підлоги, так і температури повітря в приміщенні. Для цього застосовується автоматика, заснована на сервоприводах, датчиках температури повітря, датчиках температури підлоги та керуючих контролерах.