Температурний режим та низькотемпературне опалення
Температурний режим характеризується трьома параметрами: температурою теплоносія на виході з котла, на вході в котел і температурою повітря в приміщенні. Простіше кажучи, подача/зворотка/повітря, саме в такій послідовності йдуть числа у всіх документах.
Традиційні системи опалення по-старому розраховуються так, що на виході з котла вода має температуру приблизно 70-80 град., а на вході близько 60. Але такий режим практично не використовується. Для розрахунку систем опалення найкраще приймати європейські норми. Саме на них настроєно більшість імпортних котлів.
У європейському стандарті з опалення EN 442 йдеться про звичайний температурний режим 75/65 град., але в той же час вводиться поняття "м'якого тепла", що відповідає параметрам 55/45. Такий температурний режим відповідно до документа має стати основним у майбутньому.
Що таке низькотемпературна система опалення? Низькотемпературною можна умовно назвати систему, де на виході з котла до 60 град., а на вході - до 40. Розмежування за температурою досить умовне, та й річ не так у самій температурі.
Вже відомим різновидом низькотемпературного опалення стала система "тепла підлога". Але в ній можуть ефективно використовуватись і радіатори. По суті кожен, хто має свій приватний будинок, користується низькотемпературною системою опалення, коли в перехідний сезон встановлює регулятор температури газового котла на рівень 50-60 град.
Говорячи про переваги низькотемпературного опалення, почати варто з комфорту. Багато написано про осушення повітря сильно гарячими радіаторами, про повітряні конвекції та пил, який вона викликає. Як грамотна людина, не варто сприймати це як головний аргумент. Теоретично ці явища мають місце. Але нам складно оцінювати їхню величину. Кожному з нас і наших предків доводилося все життя жити при традиційному опаленні з високою температурою. Однозначно лише те, що теплий радіатор дійсно комфортніший за гарячий.
Наступною перевагою низькотемпературного опалення є можливість застосування сучасних технологій. Йдеться про конденсаційні котли та сонячні колектори. Вони вимагають, щоб у системі була низька температура зворотки.
Таким чином, низкотемпературна система опалення - це система опалення, розрахована на роботу в режимі низьких температур, наприклад, 60/40 і нижче. Під цей режим підбираються генератори тепла, радіатори.