На главную Фильтр статей

Розрахунок опалення приватного будинку

Розрахунок системи опалення проводиться у кілька етапів.

Крок 1. Розрахунок тепловтрат будинку

Ці дані знадобляться для визначення необхідної потужності системи опалення, тобто котла та теплової потужності кожного радіатора окремо. Для цього можна скористатися нашим онлайн-калькулятором тепловтрат.

Перевірка. Розраховані тепловтрати кожного приміщення ділимо на його площу і отримуємо питомі втрати в Вт/кв.м. Зазвичай вони варіюються від 50 до 150 Вт/кв. Якщо ваші показники сильно відрізняються від наведених, то, можливо, було допущено помилку. Тепловтрати кімнат верхнього поверху найбільші, потім йдуть тепловтрати першого поверху і найменше вони в кімнатах середніх поверхів.

Крок 2. Вибір температурного режиму

Для розрахунків краще приймати температурний режим 75/65/20, він відповідає європейським нормам щодо опалення EN 442. Ви будь-коли помилитеся, обравши його, оскільки на нього налаштовані майже всі імпортні котли. Застосовуються також низькотемпературні режими опалення.

Крок 3. Підбір потужності радіаторів

Згідно з отриманими втратами тепла в кімнатах потрібно підібрати радіатори опалення. На цьому сайті є таблиці тепловіддачі з можливістю перерахунку для різних режимів температур для найпоширеніших опалювальних приладів в Україні. Для цього потрібно відкрити вкладку "радіатори" у лівому меню та вибрати потрібного виробника.

Крок 4. Гідравлічний розрахунок

Завдання даного етапу зводиться до вибору діаметрів труб та характеристик циркуляційного насоса. Розрахунок гідравлічних параметрів – це трудомісткий процес, що потребує спеціальних знань. Для приватних будинків достатньо підібрати діаметр труб по таблиці внизу сторінки гідравлічний розрахунок системи опалення. Підбір за таблицею гарантуватиме наступне:

  • відсутність шуму в трубопроводах;
  • виключення можливості виникнення повітряних заторів (при правильному монтажу системи опалення);
  • буде достатньо циркуляційного насоса, вбудованого в котел;

Крок 5. Підбір котла

Інформація про те, як вибрати котел, наведена за посиланням.

Крок 6. Розрахунок об'єму системи опалення

Місткість системи опалення потрібно знайти для того, щоб підібрати розширювальний бак або визначити, чи вистачить бачка, вбудованого в котел. Це можна зробити на on-line калькуляторі об'єму системи опалення та мембранного бака для неї.


Якщо в системі опалення є водяна тепла підлога, то може бути корисним онлайн калькулятор параметрів теплої підлоги. Він стане в нагоді не стільки на етапі проектування системи опалення, скільки при її запуску для гідравлічного та теплового налаштування колектора теплої підлоги..